Hanke on päättynyt 28.2.2025.
Turvetuotannosta poistuu alueita, joiden jatkokäyttö voi olla moninaista. Maanomistajien näkökulmasta entinen turvetuotantoalue voi olla haastava hyödynnettävä, jonka toteuttamiseen vaikuttavat monet seikat: maanomistajan omat toiveet ja ajatukset sekä taloudelliset asiat. Myöskin ilmastonäkökulma ja monimuotoisuus ovat monen valveutuneen maanomistajan toiveissa.
Turvetuotannosta poistuvia tai poistuneita alueita Pudasjärven ja Iin alueella on yhteensä noin 4000 ha, Pudasjärvellä 23 aluetta (n. 2 300 ha) ja Iissä 13 aluetta (n. 1 800 ha). Alueet ovat erittäin laajoja ja ne tarjoavat mahdollisuuksia uusille liiketoiminnoille.
Hankkeessa oli neljä työpakettia:
- Turvetuotantoalueiden jälkikäyttömahdollisuuksien kartoitus ja yhteenveto
- Maanomistajien intressit ja toimijoiden yhteistyö
- Jälkikäyttö suunnitelmat
- Hankkeen viestintä ja hallinto
Tulokset
Hankkeen tavoitteena on ollut vauhdittaa Iin kunnan ja Pudasjärven kaupungin turvetuotannosta poistuvien alueiden ennallistamista ja jatkokäyttöä. Hanke on lisännyt maanomistajien tietoutta eri jälkikäyttömahdollisuuksista ja luonut yhteyksiä toimijoiden välille. Lisäksi tavoitteena on ollut laatia vähintään viidelle kohteelle alustavat jälkikäyttösuunnitelmat, joiden toimeenpano käynnistettäisiin mahdollisissa jatkohankkeissa.
Hankkeessa on kontaktoitu maanomistajia ja keskusteltu heidän kanssaan eri jälkikäyttömuodoista. Lisäksi hankkeessa tuotettu maanomistajan tietopaketti, johon on koottu erilaisia jälkikäyttövaihtoehtoja rahoitusvinkkeineen. Alueen turvetuotantoyrittäjiin on oltu yhteydessä puhelimitse sekä tavattu kasvotusten mahdollisen yhteistyöverkoston kokoamisen tiimoilta. Tämän verkoston aktiivinen kehittäminen jatkunee toteuttamishankkeessa.
Hankkeessa on tuotettu aluekohtaiset infokortit, joita voi käyttää alueen suunnittelussa. Jokaisesta tarkastelukohteesta on käyty läpi alueiden erityispiirteet, niiden toden näköiset vahvuudet ja heikkoudet. Esimerkiksi olemassa olevan sähkölinjan läheisyys mahdollistaisi siellä sähköntuotannon aurinkopaneeleilla. Maanomistajien suhtautumista alueiden jälkikäyttöön on myös kartoitettu ja toiveita alueen jälkikäyttöön haastateltu. Tämä on ollut arvokasta tietoa ja ne on kirjattu mahdollisuuksien mukaan mm. alueesta tehtyihin infokortteihin.
Hankkeessa välitetty tieto on lisännyt maanomistajien kiinnostusta turvetuotantoalueiden monipuolisesta jälkikäytöstä.

